Zbuloni sa mirë i bëni trupit tuaj, nëse pini ujë të ngrohtë

Redaksia LOBI
Nga Redaksia LOBI 2 Prill, 2021 19:59

Zbuloni sa mirë i bëni trupit tuaj, nëse pini ujë të ngrohtë

Konsumimi i ujit të ngrohtë nuk tingëllon aspak këndshëm, sidomos në këtë periudhë kur temperaturat rriten, por nëse lexoni si ndikon në organizmin tuaj, do ta mendoni sërish…

Ekspertët thonë se uji është më i dobishmi kur e pini të ngrohtë. Duke marrë parasysh sa para shpenzojmë për trajtime të shtrenjta bukurie, ne nuk i japim rëndësinë e duhur diçkaje kaq të thjeshtë sa pirja e ujit në mënyrën e duhur.

Pastron lëkurën!

Uji i ngrohtë mund të ndihmojë në detoksifikimin e trupit tuaj. Për shkak se pirja e ujit të ngrohtë rrit temperaturën e trupit, kjo ju bën të djersiteni. Nga ana tjetër, ju ndihmon të hiqni qafe toksinat dhe e bën më të lehtë për organet tuaja të tretjes eleminimin e papastërtive. Pastrimi i trupit tuaj nga brenda trajton aknet dhe e bën lëkurën tuaj të shëndetshme.

Parandalon plakjen e parakohshme!

Toksinat mund të bëjnë që lëkura juaj të plaket më shpejt dhe të shkaktojë rrathë të errët dhe qeska të fryra në sytë tuaj. Konsumi i ujit të ngrohtë ndihmon në riparimin e qelizave të lëkurës që janë të dëmtuara nga radikalet e lira të dëmshme dhe e bën lëkurën të duket më e butë.

 Mban larg kruajtjen e kokës!

Uji i ngrohtë e mban kokën të hidratuar, që do të thotë se ka më pak të ngjarë të krijohet zbokth. Kur lëkura në kokën tuaj është e shëndetshme dhe e lagur, ajo i mban flokët tuaj me shkëlqim, të fortë dhe të butë.

 ‘Ndriçon’ lëkurën tuaj!

Pirja e ujit të ngrohtë rregullisht, ndihmon trupin tuaj në tretjen e yndyrës, relakson muskujt dhe rrit qarkullimin e gjakut. Qarkullimi i rritur i gjakut rinon qelizat e lëkurës dhe i mban ato të ushqyera.

Ju ndihmon të përfitoni sa më shumë nga produktet e kujdesit për lëkurën!

Pirja e ujit të ngrohtë është mënyra më e lehtë për metabolizmin tuaj, i cili nga ana tjetër do të ndihmojë lëkurën të përfitojë nga të gjitha produktet dhe kremrat hidratues që aplikoni në të. Meqenëse problemet e zorrëve nuk ju lejojnë të merrni mjaftueshëm vitamina dhe lëndë ushqyese nga ushqimi, kjo mund ta mbajë lëkurën tuaj nga pamja më e mirë dhe të përkeqësojë kushtet ekzistuese të lëkurës.

Hidraton lëkurën tuaj!

Pavarësisht se sa i shtrenjtë është kremi juaj hidratues, ai kurrë nuk mund ta mbajë lëkurën tuaj pa rrudha nëse nuk pini mjaftueshëm ujë. Diçka aq e thjeshtë sa pirja e ujit të ngrohtë çdo ditë mund të ndihmojë në balancimin e pigmentimit, zvogëlimin e fryrjes dhe forcimin e lëkurës.

Mbron lëkurën nga infeksionet!

Të konsumosh një gotë ujë të ngrohtë mbron veshkat dhe ndihmon në luftimin e inflamacionit. Kur organet tuaja janë të pastra, lëkura është më pak e ndjeshme ndaj infeksioneve. Për rezultate më të mira, shtoni disa pika lëng limoni. Top Channel

Redaksia LOBI
Nga Redaksia LOBI 2 Prill, 2021 19:59