Ushqimet që duhet të hani për të luftuar zbokthin

Redaksia LOBI
Nga Redaksia LOBI 19 Prill, 2021 21:52

Ushqimet që duhet të hani për të luftuar zbokthin

Rënia e flokëve, majat dyshe dhe zbokthi janë ndër problemet me të cilat hasen shpesh njerëzit, të cilat kërkojnë përpjekje për t’i luftuar. Zbokthi ndodh për disa arsye si thatësia e skalpit ose vaji i tepërt në lëkurë.

Ka shumë produkte bukurie që ndihmojnë në zvogëlimin e problemit, por mund të dëmtojnë flokët. Ka shumë ushqime të tilla të cilat mund të jenë të dobishme për të eleminuar problemin e zbokthit. Elementet e pranishme në këto ushqime zvogëlojnë tharjen e skalpit.

Qiqrat

Vitamina B6 dhe zinku janë të pranishme tek qiqrat, të cilat ndihmojnë në zvogëlimin e problemit të zbokthit. Për më tepër, gjithashtu zvogëlon kruajtjen dhe acarimin nga lëkura e kokës dhe siguron lagështi.

Banane

Banania është një burim i mirë i vitaminës B, proteinave dhe magnezit. Këto lëndë ushqyese zvogëlojnë thatësinë e flokëve dhe skalpit. Për të zvogëluar problemin e zbokthit, gjithashtu mund të bëni masazh në lëkurën e kokës me banane.

Çaj xhinxheri

Në çajin e xhenxhefilit, vitaminat dhe mineralet janë të pranishme në doza të larta të cilat ndihmojnë për të zvogëluar infeksionin mykotik dhe bakterial. Çaji i xhenxhefilit përmban veti antifungale të cilat zvogëlojnë bakteret dhe mikrobet nga skalpi.

Hudhra

Hudhra përmban antioksidantë dhe veti anti-inflamatore që zvogëlon infeksionet e kërpudhave dhe gjithashtu siguron lehtësim nga problemet e zbokthit. Ju gjithashtu mund të fërkoni hudhër në lëkurën e kokës për të hequr qafe zbokthin.

Drithëra integrale

Drithërat integrale përmbajnë një proteinë të quajtur gluten e cila është e dobishme për flokët. Proteina zvogëlon problemin e flokëve dhe siguron lagështi në flokë dhe kokë.

Redaksia LOBI
Nga Redaksia LOBI 19 Prill, 2021 21:52