Turistë të çmendur në kërkim të adrenalinës, i afrohen vullkanit për një selfie apo pjekur proshutë

Redaksia LOBI
Nga Redaksia LOBI 24 Mars, 2021 22:48

Turistë të çmendur në kërkim të adrenalinës, i afrohen vullkanit për një selfie apo pjekur proshutë

Shpërthimi i një vullkani në një gadishull rus ka tërhequr turistë që kërkojnë emocione duke rrezikuar jetën e tyre për foto piktoreske. Por kjo ka shkaktuar edhe shqetësime tek emergjencat.

Klyuchevskaya Sopka në Kamchatka, në Lindjen e Largët të Rusisë, është vullkani më i gjatë në Euroazi me 4,750 metra (15,580 hapa) dhe një nga vullkanet më të mëdha aktive në botë.

Ai shpërtheu muajin e kaluar në shpatin e saj veriperëndimor, duke lëshuar llavë dhe duke hedhur bomba vullkanike.


Ditët e fundit, shumë turistë kuriozë kanë dalë në shpatin e vullkanit për të bërë selfie në buzë të kraterit dhe përkundër sfondit të llavës së spërkatur, madje duke pjekur proshute në të.

Autoritetet e emergjencave kanë paralajmëruar turistët aventureskë pasi selfiet e tyre u përhapën gjerësisht në rrjetet sociale.

“Kjo është e rrezikshme. Këta njerëz janë guximtarë dhe ishin me fat që askush nuk u godit në kokë“,tha shefi i KVERT Olga Girina javën e kaluar,cituar nga agjencia e lajmeve RIA Novosti.

Redaksia LOBI
Nga Redaksia LOBI 24 Mars, 2021 22:48