Robotë me dritë UV që shkatërrojnë viruset brenda avionëve

Redaksia LOBI
Nga Redaksia LOBI 4 Prill, 2021 21:52

Robotë me dritë UV që shkatërrojnë viruset brenda avionëve

Një robot i armatosur me dritë ultraviolet që shkatërron viruset po testohet në aeroplanët zviceranë, një ide tjetër që synon të rikthejë besimin e pasagjerëve dhe t’i kursejë industrisë së udhëtimeve më shumë ‘dhimbje’ pandemike. UVeya, një start up zviceran, po kryen provat e robotëve me kompaninë e shërbimeve të aeroportit me qendër në Dubai, Dnata brenda avionëve Embraer nga Helvetic Airëays, një kompani ajrore charter në pronësi të miliarderit zviceran Martin Ebner. Prodhuesit e aeroplanëve ende duhet të certifikojnë pajisjet dhe po studiojnë ndikimin që drita e tyre UV mund të ketë në tapiceritë e brendshme, të cilat mund të zbehen pas shumë dezinfektimesh, tha bashkëthemeluesi i UVeya Jodoc Elmiger.

Akoma, ai shpreson se robotët pastrues mund të zvogëlojnë frikën e njerëzve nga fluturimi, edhe pse qarkullon COVID-19. “Kjo është një teknologji e provuar, është përdorur për mbi 50 vjet në spitale dhe laboratorë, është shumë efikase”, tha Elmiger të Mërkurën.

“Nuk lë asnjë gjurmë ose mbetje”. Ekipi i Elmiger ka ndërtuar tre prototipa deri më tani, njërën prej të cilave ai e demonstroi brenda një avioni Helvetic në Aeroportin e Cyrihut, ku trafiku ra me 75% vitin e kaluar. Dritat e robotit, të montuara në një kornizë në formë kryqëzimi, hedhin gjithçka në një shkëlqim të kaltër të butë ndërsa ngadalë lëvizte lart në korridorin e Embraer. Një robot mund të dezinfektojë një aeroplan me një rresht në 13 minuta, nga fillimi deri në fund, megjithëse avionët më të mëdhenj zgjasin më shumë.

Redaksia LOBI
Nga Redaksia LOBI 4 Prill, 2021 21:52