Giroud, mesazh trajnerit

Redaksia LOBI
Nga Redaksia LOBI 7 Janar, 2022 00:20

Giroud, mesazh trajnerit

Milani mundi Romën 3:1 në San Siro dhe rifilloi në mënyrën më të mirë të mundshme pas pushimit të Krishtlindjeve. Skuadra e Piolit i meritoi tre pikët dhe tani po i bën presion Interit, ndeshja e të cilit është shtyrë.

Pas deklaratave të Rafa Leao-s dhe Stefano Pioli-t, radha i erdhi një tjetër protagonisti kuqezi.

Në fund të fitores, te mikrofonat e Dazn u paraqit edhe Olivier Giroud. Sulmuesi francez e theu ngërçin me penalltinë dhe në përgjithësi ishte autor i një ndeshjeje të shkëlqyer. Këto janë përgjigjet e tij ndaj pyetjeve nga studimi:

A mundet Milani, i parë sonte, të konkurrojë?

“Mendoj se e nisëm ndeshjen shumë mirë, ashtu siç donim ta fillonim, me agresivitet, vendosmëri, shpirt të madh ekipor dhe presion të mirë.

Kështu që më pas ishte më e lehtë të bënim mirë të gjithë së bashku. Personalisht jam i lumtur që kam shënuar dhe kam luajtur pa dhimbje.

Nuk ishte një moment shumë me fat në muajt e parë dhe tani dua të luaj më shumë ndeshje për të ndihmuar ekipin tim”.

Te luash me Ibrahimoviç?

“Nuk jam i befasuar me këtë pyetje. Sigurisht që edhe mua më pëlqen të luaj. Nuk kishim shumë kohë për të luajtur bashkë sepse edhe ai ishte i lënduar. Varet edhe nga ndeshja: nëse na duhet të shënojmë në pjesën e dytë të një ndeshjeje siç bëmë kundër Napolit.

Për ekuilibrin e ekipit, ndonjëherë është e drejtë që trajneri të bëjë gjërat më të mira.

Mallkimi i numrit 9?

“Nuk besoj te keto gjera kurre! Edhe pse kur u demtova serish nisa te besoj pak sepse nuk me kishte ndodhur prej kohesh.

Tani jam mirë, ndihem mirë me ekipin. Kemi humbur disa pikë në periudhën e fundit, ndaj ishte e rëndësishme ta nisnim mirë vitin. Jam i lumtur për golin, isha pak i pafat në golin e dytë, por më pas Messias ishte i zoti”.

Për shokët e skuadrës: “Pas Empolit isha pak i frustruar sepse kisha luajtur shumë për ekipin, por kisha pak mundësi për të shënuar. Ndihmova skuadrën të fitonte dhe unë shënova”.

Për Gabbia dhe Kalulu: “I tregova pak për dobësitë e Abraham, ai është një sulmues shumë i fortë dhe e tregoi sërish sot. Pierre dhe Matteo bënë mirë”.

Redaksia LOBI
Nga Redaksia LOBI 7 Janar, 2022 00:20