Dorëheqet deputeti Budenstagut, ka marrë para për të lobuar Gruevskin

Driton Zenku
Nga Driton Zenku 19 Mars, 2021 08:54

Dorëheqet deputeti Budenstagut, ka marrë para për të lobuar Gruevskin

Deputeti gjerman Tobias Zech nga CSU dha dorëheqjen sepse ai mori para për të lobuar për ish-kryeministrin dhe ish-kryetarin e VMRO-së, Nikolla Gruevski, njofton “Spiegel”.

Zech e lejoi atë të takohej në shtator dhe nëntor 2016 në Berlin me Ministrin e atëhershëm Federal për Bashkëpunimin Ekonomik Gerd Müller, dhe më pas me Ministrin e Brendshëm Horst Seehofer në Mynih, si dhe politikanë të tjerë të rangut të lartë.

Deputeti nga Unioni Social Kristian (CSU), parti motër e CDU-së së Kancelares Angela Merkel, për këtë mori nga OBRM-PDUKM-ja rreth 50 mijë euro. Zech në nëntor 2016 gjithashtu u shfaq në një tubim të OBRM-PDUKM-së gjatë fushatës zgjedhore.

Ai i mori paratë përmes ndërmarrjes “Scaliger Strategy Consulting oreku” e cila nënshkroi një marrëveshje për OR-konsultim me VMRO-në.

Përveç kësaj, skandale të tjera iu atribuan atij përmes kësaj kompanie, për shkak të së cilës Cech u detyrua të jepte dorëheqjen.

Driton Zenku
Nga Driton Zenku 19 Mars, 2021 08:54