I ati qëndroi dy orë pranë trupit të djalit 13 vjeçar, që vdiq nga bombardimet ruse

I ati qëndroi dy orë pranë trupit të djalit 13 vjeçar, që vdiq nga bombardimet ruse

Teksa bombardimet ruse vijojnë të bien në qytetet ukrainase, së fundmi ambasadorja e Ukrainës në SHBA, Oksana Markarova tregoi vdekjen e një djali 13-vjeçar në Kharkiv. Krahas fotos së dhimshme ajo ka shkruar se babai i djalit qëndroi për dy

Read Full Article
Dita e tretë, Kuvendi do të diskutojë për propozimin francez

Dita e tretë, Kuvendi do të diskutojë për propozimin francez

Kuvendi ditën e tretë me radhë do të diskutojë për Informacionin për përmbajtjen e propozim kornizës  negociuese  për negociatat e anëtarësimit me Bashkimin Evropian, të propozuar nga Presidenca Franceze me Këshillin. Debati në dy ditët e fundit u zhvillua në

Read Full Article
“Gjuha maqedonase është e juaja”, Von der Leyen çon në këmbë shumicën në parlament. VMRO: Tradhtarë

“Gjuha maqedonase është e juaja”, Von der Leyen çon në këmbë shumicën në parlament. VMRO: Tradhtarë

Parlamenti në Maqedoninë e Veriut ka nisur seancën ku po diskutohet propozimi francez, që nëse miratohet i hap rrugë integrimit të vendit në BE. Seancës i është drejtuar presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, e cila sot qëndron

Read Full Article
Nis protesta para Kuvendit kundër propozimit francez

Nis protesta para Kuvendit kundër propozimit francez

Para Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut sot në mesditë filloi protesta kundër propozimit francez. Sot është dita e 11 e protestave, të organizuara nga opozita maqedonase VMRO-DPMNE dhe Levica, të cilët kundërshtojnë propozimin e presidencës franceze për zgjidhjen

Read Full Article
Gati tre orë e bllokuar rruga afër Xhamisë së Larme, shkak aksidenti | VIDEO

Gati tre orë e bllokuar rruga afër Xhamisë së Larme, shkak aksidenti | VIDEO

Gati tre orë rruga përballë Xhamisë së Larme në Tetovë e që shpie në qendër të qytetit, ishte e bllokuar për shkak të ekspertizës së kryer në aksidentin e rëndë që ndodhi në orët e pasditës së enjte ku u

Read Full Article
Çfarë përmban propozimi francez që synon të zgjidhë ngërçin Bullgari-RMV

Çfarë përmban propozimi francez që synon të zgjidhë ngërçin Bullgari-RMV

Propozimi francez synon të tejkalojë dallimet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut për çështjen e gjuhës dhe identitetit maqedonas, si dhe të bëhet edhe zhbllokimi i procesit për fillimin e bisedimeve me Bashkimin Evropian. Ky propozim përbëhet nga shtatë pika.

Read Full Article
Qeveria dërgoi në Kuvend pakon me dokumente.  Kovaçevski për, Mickoski kundër!

Qeveria dërgoi në Kuvend pakon me dokumente. Kovaçevski për, Mickoski kundër!

Qeveria sot pasdite në Kuvend i dërgoi të gjitha dokumentet nga propozimi francez, gjegjësisht nga korniza negociuese, bëjnë me dije nga kabineti i kryeparlamentarit, Talat Xhaferi. Por tani për tani ende nuk ka informacion se kur do të caktohet seanca

Read Full Article
Pasuria përallore që iu konfiskua Sasho Mijallkovit nga Prokuroria Publike

Pasuria përallore që iu konfiskua Sasho Mijallkovit nga Prokuroria Publike

Gjykata Themelore Publike– Shkup ka miratuar marrëveshjet e arritura ndërmjet prokurores publike Lile Stefanova nga Prokuroria Themelore Publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit dhe të dyshuarve Sasho Mijalkov dhe Todor Mirçevski për rastin “Imperia”, njoftojnë nga Prokuroria

Read Full Article
Në Tetovë marihana në modë. Për 24 orë Policia zbulon tre raste

Në Tetovë marihana në modë. Për 24 orë Policia zbulon tre raste

Në Tetovë dhe rrethinë duket që marihana po përdoret me të madhe. Për 24 orë Policia ka zbuluar tre raste, njofton Lobi Maqedoni. Kështu, pjestarët e policisë të SPB Tetovë, mbrëmë (11- korrik) rreth orës 22:10, në Kamnjan të Tetovës,kanë

Read Full Article
Rikthehen në Shkup protestat kundër “propozimit francez”

Rikthehen në Shkup protestat kundër “propozimit francez”

Në Shkup sot do të vazhdojnë protestat kundër propozimit francez, përmes së cilit hiqet vetoja bullgare dhe Maqedonisë së Veriut i hapet rruga për fillimin e negociatave për anëtarësim në BE. Mirëpo, opozita maqedonase dhe shoqata të ndryshme qytetare janë

Read Full Article