Back to homepage

TEKNOLOGJI

“G Train”, treni me teknologji të avancuar

“G Train”, treni me teknologji të avancuar

Një e ardhme krejt ndryshe po afron, ndoshta, për industrinë hekurudhore. Trenat janë trajtuar gjithmonë si një mjet përgjithësish më i lirë për të udhëtuar, veçanërisht për distancat më të gjata, ose si një mjet i rëndësishëm për transportin e

Read Full Article
WhatsApp heq kufizimin për përdoruesit që nuk pranojnë rregullat e reja të privatësisë

WhatsApp heq kufizimin për përdoruesit që nuk pranojnë rregullat e reja të privatësisë

WhatsApp nuk do t’i kufizojë më ata që nuk i pranojnë rregullat e reja të privatësisë. Rregullorja e re hyri në fuqi më 15 maj dhe, për përdoruesit që nuk e pranuan brenda një afati kohor, kompania vuri kufizime në

Read Full Article
Sony tashmë ka shitur 7.8 milionë konsola PlayStation 5

Sony tashmë ka shitur 7.8 milionë konsola PlayStation 5

Sony ka shitur deri më tani 7.8 milionë konsola (gjoistik) PlayStation 5 në pak më shumë se pesë muaj. Ky informacion u zbulua si pjesë e raporteve të fundit financiare të kompanisë, të cilat tregojnë se 3.3 milionë konsola janë

Read Full Article
Ngrihet mbi shkretëtirë avioni gjigant

Ngrihet mbi shkretëtirë avioni gjigant

Avioni gjigant i kompanisë “Stratolaunch” kreu me sukses fluturimin e tij të dytë testues të enjten, duke u ngritur mbi shkretëtirën në jug të Kalifornisë. Mjeti fluturues me dy kabina dhe 6 motorë është 1,5 herë më i madh se

Read Full Article
Ford Mustang, vetura sportive më e shitur më 2020

Ford Mustang, vetura sportive më e shitur më 2020

Për dy ditë, më 17 prill, Ford Mustang do të shënojë 57-vjetorin e themelimit dhe si dhuratë për kompaninë, është lajmi se kjo veturë sërish ishte më e shitura në botë sa u përket atyre sportive. Mustang gjatë vitit 2020,

Read Full Article
Audi ka prezantuar A6 e-tron dhe ka njoftuar inovacione ‘të nxehta’

Audi ka prezantuar A6 e-tron dhe ka njoftuar inovacione ‘të nxehta’

Audi ka zbuluar Audi A6 e-tron në një edicion koncept në Motor Show të Shangait, duke njoftuar ardhjen e modeleve të reja elektrike. E vetmja gjë e përbashkët me emrin me modelin që shumë e perceptojnë si më të mirën

Read Full Article
Ferrari ka zbuluar se kur do të lançojë modelin e parë elektrik

Ferrari ka zbuluar se kur do të lançojë modelin e parë elektrik

Megjithëse ata ende po i rezistojnë “elektrizimit”, Ferrari tashmë e di se do të duhet të ofrojnë një model elektrik. Kjo u zbulua nga udhëheqësi i kompanisë John Elkann gjatë konferencës vjetore dhe do të ndodhë në vitin 2025.. Elektrifikimi nuk

Read Full Article
VW Polo i ri po vjen

VW Polo i ri po vjen

Një nga modelet më të njohura të Volkswagen së shpejti do të prezantohet në një edicion të ri. Premiera e Polos së re është caktuar për 22 prill në orën 11:00, kur do të zbulojmë të gjitha lajmet që mund

Read Full Article
Aplikacioni i Samsung kthen çdo iPhone në një telefon Galaxy

Aplikacioni i Samsung kthen çdo iPhone në një telefon Galaxy

Përdoruesit e Apple mund të përdorin një aplikacion të ri për të marrë ndërfaqen Android të Samsung në iPhone të tyre. Kushdo që zotëron një iPhone dhe dëshiron të dijë se si është një telefon Samsung me Android mund të

Read Full Article
Huawei po planifikon të lansojë rrjetin ultra të shpejtë 6G deri me 2030

Huawei po planifikon të lansojë rrjetin ultra të shpejtë 6G deri me 2030

Ndërsa shumë vende në botë ende nuk kanë filluar të zbatojnë teknologjinë 5G, gjigandi kinez i teknologjisë Huawei ka dalë me planet e saj për të paralajmëruar pasardhësin e rrjetit 5G, i cili thuhet se është rreth 50 herë më

Read Full Article