Beteja e tretë e Ali Ahmetit

Beteja e tretë e Ali Ahmetit

Koment: TetovaSot Erdhi pa frikë nga një jetë ilegale prej vitesh dhe largoi frikën serike te shqiptarët nga uniforma e policisë së shtetit që kur të donte eksperimentonte me fatet e njerëzve kaq të pambrojtur. Erdhi me idealin e pastër

Read Full Article
Majtas-djathtas njejtë për shqiptarët e Maqedonisë së Veriut

Majtas-djathtas njejtë për shqiptarët e Maqedonisë së Veriut

Berisha ishte politikani më i preferuar ndër shqiptarët e Maqedonisë së Veriut. Në vitet 1992-1997, Berisha dhe Partia Demokratike mjaftoheshin me deklarata mediatike për avancimin e statusit juridik-kushtetues të shqiptarëve. Berisha është nismëtari dhe realizuesi politik i projektit kolosal “Rruga

Read Full Article
Qeveritari fjalë pak e punë shumë!

Qeveritari fjalë pak e punë shumë!

Emërimi i Atan Grubit në krye të Ministrisë së Sistemit Politik dhe Marrëdhënive mes Bashkësive, njëherit edhe zv.kryeministër i parë në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut, u prit me skepticizëm në opinion. Por ky vendim i liderit të

Read Full Article
Suksesi i Artan Grubit, më pak në zyrë e më shumë në terren

Suksesi i Artan Grubit, më pak në zyrë e më shumë në terren

EDITORIAL – Redaksia LOBI Emërimi i Atan Grubit në krye të Ministrisë së Sistemit Politik dhe Marrëdhënive mes Bashkësive, njëherit edhe zv.kryeministër i parë në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut, u prit me skepticizëm në opinion. Por ky

Read Full Article
EDITORIAL: Shoqata e Mjekëve të Maqedonisë një organizim monoetnik

EDITORIAL: Shoqata e Mjekëve të Maqedonisë një organizim monoetnik

Me ndarjen e çmimeve për nder të 7 prillit – Ditës Botërore të Shëndetësisë Shoqata e Mjekëve të Maqedonisë, nxorri në pah çasjen monoetnike të organzatës. Ajo që ra në sy dhe dhe ngjalli reagime të shumta në publik, ishte

Read Full Article
Një histori me amerikanë, rusë dhe shqiptarë

Një histori me amerikanë, rusë dhe shqiptarë

Shkruan: Valmir Elezi Deri në përfundimin e Luftës së Dytë Botërore, qëndrimi amerikan ishte i qartë: të fitohej lufta dhe të ktheheshin në shtëpi. Por, një krizë që kishte filluar të lindte akoma pa mbaruar kjo luftë do ta ndryshonte

Read Full Article
Turqia drejt një Republike Islamike

Turqia drejt një Republike Islamike

Turqia është vetëm një rast I shteteve, nga të cilat për shkak të ambiguitetit mes ‘shtetit’ dhe ‘fesë’, ka shkelje të të drejtave të njeriut. Listes mund t’i shtohen edhe shumë vende të lindjes, (duke mos përfshirë këtu vendet e

Read Full Article
Mos eja shpesh në Bruksel Albin Kurti

Mos eja shpesh në Bruksel Albin Kurti

Kujdes Albin, mos eja shpesh në Bruksel se të kap tjetërsimi, mpirja nga pushteti e fotot e darkat me zyrtarët e BE-së dhe të qeverive të vendeve të tij siç i pat kapur të tjerët para teje, sepse rrezikon të

Read Full Article
Tre të fortit e politikës shqiptare

Tre të fortit e politikës shqiptare

Dikur drejtues të Organizatave më të fuqishme jo qeveritare në viset shqiptare, sot drejtues të rëndësishëm të jetës politike në Shqipër, Kosovë e Maqedoni të Veriut. Janë këto Albin Kurti Artan Grubi dhe Erion Veliaj. I pari sot edhe zyrtarisht

Read Full Article
Lumiri i duhet Kosovës dhe demokracisë tonë

Lumiri i duhet Kosovës dhe demokracisë tonë

Berat Buzhala në Facebook Lidhja Demokratike e Kosoves e dha prape provimin. Pas nje humbje te rende ne zgjedhjet e 14 shkurtit, ky subjekt politik tregoi nivel te larte te demokracise dhe pergjegjesise. Ne nje gare korrekte, duke pasur disa

Read Full Article