Back to homepage

Kureshtje

Sa shqiptarë duhet të ketë në institucionet e Maqedonisë së Veriut?

Sa shqiptarë duhet të ketë në institucionet e Maqedonisë së Veriut?

Në bazë të përditësimit të të dhënave të Ministrisë për Shoqëri Informative dhe Administratë, në përputhje me Ligjin për të punësuarit në sektorin publik në institucionet e shtetit, shqiptarët duhet të përfaqësohen në administratë me 30 për qind në përputhje

Read Full Article
Trendi i ri: Super të pasurit po blejnë prona në Metaverse-in virtual, 120 mld dollarë investim

Trendi i ri: Super të pasurit po blejnë prona në Metaverse-in virtual, 120 mld dollarë investim

Metaverse – një numër në rritje i botëve virtuale në internet ku përdoruesit jetojnë dhe luajnë – është bërë një vatër e spekulimeve për pasuritë e paluajtshme. Investitorët po vënë bast që ai të jetë një pjesë integrale e një

Read Full Article
Çfarë duhet të lini pas dore kur nisni një biznes

Çfarë duhet të lini pas dore kur nisni një biznes

‘’Nuk kam qenë kurrë kaq i lodhur’’, thotë njëri prej kolegëve të mi, duke folur për lindjen e djalit të tij. ‘’Nuk e kam kuptuar kurrë më parë se çfarë do të thotë ‘kjo është e vështirë’. Duke qenë një

Read Full Article
Çfarë fshihet brenda muzeut më sekret në botë

Çfarë fshihet brenda muzeut më sekret në botë

Ndoshta është muzeu më i pazakontë pasi është i mbushur me artefakte që kanë formuar historinë botërore. Megjithatë dyert i mban të mbyllura. Bëhet fjalë për vendin e vetëm ku një vizitor mund të gjejë armën që ka mbajtur Osama

Read Full Article
Italia zë vendin e parë në botë për kuzhinën. Shqipëria e 40-ta

Italia zë vendin e parë në botë për kuzhinën. Shqipëria e 40-ta

Italia zë vendin e parë në botë sa i përket kuzhinës. Kuzhina greke është renditur e dyta në mesin e pesëdhjetë kuzhinave më të mira dhe Spanja e treta, sipas një liste të përgatitur nga The World TasteAtlas. Sipas publikimit,

Read Full Article
Alans Theory viziton Kosovën, videoja e tij bëhet virale në rrjetet sociale!

Alans Theory viziton Kosovën, videoja e tij bëhet virale në rrjetet sociale!

Alan Wurman apo siç njihen nga videot e tij, Alans Theory është një muzikant nga Santiago, Chile që jeton dhe vepron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por ai që një kohë të gjatë po bën video nëpër vende të

Read Full Article
Çfarë ndodh me trupin kur nuk e pini kafenë e zakonshme të mëngjesit

Çfarë ndodh me trupin kur nuk e pini kafenë e zakonshme të mëngjesit

Kafeja e mëngjesit është një zakon për shumë njerëz. Dhe sigurisht nëse një mëngjes nuk e pini, mund të keni vënë re se ndiheni disi ndryshe. Por pse ndodh kjo? Përgjigja qëndron në faktin se kafeina shkakton disa ndryshime fizike

Read Full Article
Mësoni arsyen pse nuk duhet ta fusim shalqirin në frigorifer

Mësoni arsyen pse nuk duhet ta fusim shalqirin në frigorifer

Vapa e madhe na detyron që shumicën e ushqimeve t’i fusim në frigorifer, madje edhe shalqinjtë, por në fakt ne bëjmë një gabim të madh. Në të vërtetë, siç thonë ekspertët, shalqirin duhet mbajtur në temperaturë dhome, në mënyrë që

Read Full Article
Nuk duhet të mbani asnjëherë shishe me ujë në makinë gjatë verës, kjo është arsyeja

Nuk duhet të mbani asnjëherë shishe me ujë në makinë gjatë verës, kjo është arsyeja

Tani në ditët e verës, të gjithë ju që keni makinë, mbani një shishe ujë, për t’u hidratuar. Nëse e keni bërë deri tani, mos e bëni më, nëse shishja e ujit është plastike. Ajo që ju duhet të dini

Read Full Article
Japoni:Ankand rekord, një qershi shitet për 280 euro

Japoni:Ankand rekord, një qershi shitet për 280 euro

Një qershi e vetme e varietetit më të çmuar në Japoni arriti në 40,000 jen, 280 euro, në ankandin e parë të vitit në qytetin verior të Hachinohe. Qershia është pjesë e cilësisë Juno Heart, e njohur për shijen e

Read Full Article