22 vjet nga fundi i Serbisë në Kosovë

22 vjet nga fundi i Serbisë në Kosovë

Kanë kaluar 22 vite tashmë nga tërheqja e forcave kriminale ushtarake e paramilitare serbe nga Kosova, duke shënuar kështu fundin e pushtimit serb. Ushtria serbe u dorëzua nga lufta e ushtrisë çlirimtare dhe bombardimeve të NATO-s që e detyruan të

Read Full Article
Shpërthen Gjergj Dedaj: Këtë ma kishte bërë vetëm Millosheviqi kur më vrau familjen

Shpërthen Gjergj Dedaj: Këtë ma kishte bërë vetëm Millosheviqi kur më vrau familjen

Diplomati Gjergj Dedaj, ka hedhur akuza të rënda ndaj presidentes Vjosa Osmani, e cila sonte e shkarkoi atë nga pozita e Ambasadorit të Kosovës në Shkup. Lidhur me këtë vendim, Dedaj në Edicionin Special në Klan Kosova, e ka quajtur

Read Full Article
Kurti: Serbia nuk e njeh Kosovën e as Kosova-Serbinë

Kurti: Serbia nuk e njeh Kosovën e as Kosova-Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimorë në Bruksel. Fillimisht ai ka thënë se dialogu duhet të jetë i përgatitur mirë dhe duhet të ketë si epilog njohjen e ndërsjellë. “Duam dialog të

Read Full Article
Kosova mori sot mbi 3 mijë vaksina Pfizer

Kosova mori sot mbi 3 mijë vaksina Pfizer

Në vendin tonë kanë arritur mbi tri mijë doza të vaksinës Pfizer nga Bashkimi Evropian. Kurse, Ministria e Shëndetësisë, ka njoftuar se të mërkurën do të arrijnë edhe 38.400 doza të vaksinës AstraZeneca në kuadër të aleancës COVAX. Përndryshe, javën

Read Full Article
Kreu i PDK-së kundërshton Kurtin: Je gabim Kryeministër, në Hagë po gjykohet shteti i Kosovës

Kreu i PDK-së kundërshton Kurtin: Je gabim Kryeministër, në Hagë po gjykohet shteti i Kosovës

Anëtari i Kryesisë të Partisë Demokratike së Kosovës, Betim Gjoshi ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i cili sot tha se nuk mund të kërkojë nga një shtet i tretë garanci për mbrojtjen në liri të

Read Full Article
Osmani uron Partinë Socialiste për fitoren në zgjedhjet në Shqipëri

Osmani uron Partinë Socialiste për fitoren në zgjedhjet në Shqipëri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka uruar Partinë Socialiste për fitoren në zgjedhjet e 25 prillit. Osmani tha se uron që të gjithë liderët të kontribuojnë në forcimin e demokracisë, sundimit të ligjit dhe bashkëpunimit me Kosovën. “Urime Partisë

Read Full Article
Kurti: Javën e ardhshme vijnë vaksinat e tjera anti-COVID

Kurti: Javën e ardhshme vijnë vaksinat e tjera anti-COVID

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se një pjesë prej 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE do të vijnë javën e parë të muajit maj. Kurti ka thënë se kontingjenti i parë i vaksinave që erdhën

Read Full Article
Albin Kurti thotë se ka pasur parregullësi në zgjedhjet e Shqipërisë

Albin Kurti thotë se ka pasur parregullësi në zgjedhjet e Shqipërisë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti përmes një shkrimi në faqen e tij zyrtare në facebook ka thënë se institucionet në Shqipëri duhet të sqarojnë çdo paqartësi në lidhje me procesin zgjedhor që askujt të mos i preket e

Read Full Article
Kosova, gati të mbetet pa vaksina

Kosova, gati të mbetet pa vaksina

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë përmes një njoftimi ka thënë se në Qendrën e vaksinimit në sallën “1 Tetori” në Prishtinë, nuk do të ketë vaksinime kundër COVID-19 gjatë ditëve të fundjavës dhe në ditët në vijim, pasi janë administruar

Read Full Article
Kosovë-Serbi, 34 marrëveshje, shumica nuk po zbatohen nga Serbia

Kosovë-Serbi, 34 marrëveshje, shumica nuk po zbatohen nga Serbia

Janë bërë tetë vite, që kur Kosova dhe Serbia bënë hapin e parë drejtë arritjes së paqes. Me 19 prill të 2013-ës, ish-kryeministri Hashim Thaçi dhe homologu serb, Ivica Daçiç, nënshkruan marrëveshjen e parë për normalizim me ndërmjetësimin e Bashkimit

Read Full Article