Ky anëtar mbretëror u infektua me koronavirus në funeralin e Elizabeth

Ky anëtar mbretëror u infektua me koronavirus në funeralin e Elizabeth

Mbi 2 mijë persona u ftuan në “lamtumirën e fundit mbretërore” të monarkes më jetëgjatë në Westminster Abbey, 500 prej të cilëve ishin krerë shtetesh dhe mbretër të vendeve të tjera. Të ftuarit mund të kenë qenë më shumë në

Read Full Article
Zvicra shkatërron mbi 10 milionë doza të vaksinës Moderna

Zvicra shkatërron mbi 10 milionë doza të vaksinës Moderna

Zvicra është detyruar të shkatërrojë 10.3 milionë doza të vaksinës kundër koronavirusit të prodhuar nga Moderna për shkak të skadimit të afatit të mërkurën, njoftoi Ministria e Shëndetësisë zvicerane. Ministria deklaroi se vlera e vaksinave ishte rreth 280 milionë franga

Read Full Article
Shqiptari nga Maqedonia, ambasador i ri i SHBA-ve në Mal të Zi

Shqiptari nga Maqedonia, ambasador i ri i SHBA-ve në Mal të Zi

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e ka nominuar për ambasador të SHBA-së në Mal të Zi, shqiptarin nga Maqedonia e Veriut, Begzat Aliun i njohur si B. Bix Aliu shkruan Gazeta Express. Lajmin e ka bërë

Read Full Article
Moti i keq gjunjëzon Italinë, 7 viktima dhe 3 të zhdukur

Moti i keq gjunjëzon Italinë, 7 viktima dhe 3 të zhdukur

Moti i keq ka gjunjëzuar rajonin Marche të Italisë, duke shkaktuar të paktën gjashtë viktima dhe tre të zhdukur në provincën e Ankonës. Kjo është bërë e ditur nga Departamenti i Mbrojtjes Civile pas një kontrolli me autoritetet vendore. Ka

Read Full Article
I ati qëndroi dy orë pranë trupit të djalit 13 vjeçar, që vdiq nga bombardimet ruse

I ati qëndroi dy orë pranë trupit të djalit 13 vjeçar, që vdiq nga bombardimet ruse

Teksa bombardimet ruse vijojnë të bien në qytetet ukrainase, së fundmi ambasadorja e Ukrainës në SHBA, Oksana Markarova tregoi vdekjen e një djali 13-vjeçar në Kharkiv. Krahas fotos së dhimshme ajo ka shkruar se babai i djalit qëndroi për dy

Read Full Article
Erdogan ende mund të bllokojë Suedinë dhe Finlandën për në NATO

Erdogan ende mund të bllokojë Suedinë dhe Finlandën për në NATO

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se Ankaraja ende mund të bllokojë pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO nëse të dy vendet dështojnë të përmbushin plotësisht pritjet e tij. Ai tha se nëse dy vendet nordike refuzojnë t’i

Read Full Article
Rusia sulmon Odesën dhjetëra të vrarë e të plagosur

Rusia sulmon Odesën dhjetëra të vrarë e të plagosur

Në një lëvizje të befasishme, teksa dukej se e kishte fokusuar fushatën e saj vetëm në Donbas, Rusia sulmoi qytetin port të Odesës në Ukrainë. 18 civilë kanë mbetur të vrarë e dhjetëra të tjerë janë plagosur pasi raketat e

Read Full Article
Ukraina tashmë ka një perspektivë të qartë evropiane

Ukraina tashmë ka një perspektivë të qartë evropiane

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se Ukraina tashmë ka një “perspektivë shumë të qartë evropiane” pas vendimit të Bashkimit Evropian për t’i dhënë statusin e vendit kandidat. “Ukraina tani ka një perspektivë shumë të qartë evropiane.

Read Full Article