Back to homepage

DolçeVita

4 përfitime që do të merrni nga uji me kripë

4 përfitime që do të merrni nga uji me kripë

Kripa është një ndër përbërësit themelor në kuzhinë. Jo vetëm që i shton shijë ushqimit por gjithashtu ndihmon në zgjidhjen e shumë qëllimeve të tjera. Ndihmon për të rregulluar nivelin e sheqerit në gjak, humbjen e peshës por gjithashtu dhe

Read Full Article
Ushqimet që duhet të hani për të luftuar zbokthin

Ushqimet që duhet të hani për të luftuar zbokthin

Rënia e flokëve, majat dyshe dhe zbokthi janë ndër problemet me të cilat hasen shpesh njerëzit, të cilat kërkojnë përpjekje për t’i luftuar. Zbokthi ndodh për disa arsye si thatësia e skalpit ose vaji i tepërt në lëkurë. Ka shumë

Read Full Article
Gjumi pa jastëk: Më i mirë apo më i keq për shëndetin tuaj?

Gjumi pa jastëk: Më i mirë apo më i keq për shëndetin tuaj?

Disa njerëz duan të flenë në jastëkë të mëdhenj dhe të fryrë, ndërsa disa të tjerë i konsiderojnë të pakëndshëm. Ju mund të tundoheni për të fjetur pa jastëk nëse shpesh zgjoheni me dhimbje qafe ose shpine. Ka disa përfitime

Read Full Article
Rastësitë që mund të ndodhin vetëm një herë në jetë

Rastësitë që mund të ndodhin vetëm një herë në jetë

Ndonjëherë përballemi me rastësi aq të rralla saqë ato duken të pamundura. Mund ta quajmë një anomali në Matricë që sjell dy njerëz identikë në një vend, ose fat që vendos dy shenja identike të lindjes në gishtat e dy

Read Full Article
“Arti i Frymëmarrjes”

“Arti i Frymëmarrjes”

Nuk ka rëndësi se çfarë hani, sa stërvitje bëni, sa i dobët apo i ri jeni: asgjë nga këto nuk ka rëndësi, nëse nuk merrni frymë siç duhet, ky është mesazhi kryesor që vjen nga libri “Arti i Frymëmarrjes” i

Read Full Article
Sa ujë duhet të pinë fëmijët çdo ditë

Sa ujë duhet të pinë fëmijët çdo ditë

Uji është një përbërës jetik për trupin, e cila është e përfshirë në funksionet e pothuajse të gjitha fiziologjike dhe është thelbësor për rregullimin e temperaturës trupore. Prandaj është e rëndësishme të kujdesemi për hidratimin e duhur dhe adekuat dhe

Read Full Article
Ç`duhet të dini para se të bëni qerpikët këtë verë!

Ç`duhet të dini para se të bëni qerpikët këtë verë!

Në verë, mjaftohemi me qerpikë të gjatë, të dendur dhe që s`kanë nevojë për tu lyer, prandaj mendimi i parë është: t`i bëjmë! Ju shihni foto para/pas dhe entuziazmoheni, por prisni. Ka shumë gjëra për të cilat duhet të jeni

Read Full Article
Po pyesni pse karriera juaj po ngec? Ndoshta është faji i partnerit!

Po pyesni pse karriera juaj po ngec? Ndoshta është faji i partnerit!

Disa marrëdhënie janë stimuluese, dhe disa “na hanë të gjallë”… Se a do të jemi të ngrohtë, të butë dhe fisnikë apo dashakeqës, të akullt dhe hakmarrës, mund të varet gjithashtu nga partneri me të cilin kemi një marrëdhënie afatgjatë

Read Full Article
Ujiteni orkidenë me çaj të gjelbër: do të lulëzojë vazhdimisht!

Ujiteni orkidenë me çaj të gjelbër: do të lulëzojë vazhdimisht!

Për shumicën orkideja, mbretëreshë e luleve, është posaçërisht e ndjeshme Ndërsa çdo adhurues i kësaj luleje shumë të bukur me siguri ka këshilla të veta më të mira për kultivim – disa e mbajnë drejtpërdrejt në rreze dielli, disa e

Read Full Article
Si të përgatisni maskën që do të reduktojë rrudhat në fytyrë

Si të përgatisni maskën që do të reduktojë rrudhat në fytyrë

Një nga mënyrat me efektive dhe natyrale për t’u kujdesur për lëkurën tonë, rrudhat dhe linjat e shprehjeve, janë maskat e përgatitura vetë. Ju mund t’i jepni rini dhe shkëlqim lëkurës tuaj me produktet që keni në kuzhinë, pa qenë

Read Full Article