Tragjedi në Novi Pazar, vdesin katër të rinj shqiptarë

Tragjedi në Novi Pazar, vdesin katër të rinj shqiptarë

Katër të rijnë shqiptarë raportohet të kenë vdekur në një aksident tragjik që ka ndodhur mbrëmë në afërsi të Tregut të Mallrave në Novi Pazar. Kështu ka raportuar media lecanton27.ch ku thuhet se dy vetura janë përplasur kokë më kokë

Read Full Article
Greqi, 79 të vdekur nga Covid-19

Greqi, 79 të vdekur nga Covid-19

Greqia po vijon të përballet me një situatë shqetësuese prej pandemisë së koronavirusit. Në 24 orët e fundit bilanci ka shënuar 79 të vdekur dhe 4.036 raste të reja. Që nga fillimi i pandemisë numri i viktimave nga Covid ka

Read Full Article
Djegia e flamujve serb në Tiranë, Vuçiç: Mos më detyroni të them në çfarë presioni ndodhet Rama

Djegia e flamujve serb në Tiranë, Vuçiç: Mos më detyroni të them në çfarë presioni ndodhet Rama

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka dhënë një intervistë për mediat serbe ku ka folur rreth çështjeve të ndryshme, mes të cilave edhe djegies e flamurit serb gjatë vizitës së tij në Tiranë në kuadër të nismës “Open Balkan”. Sipas

Read Full Article
Tërmet i fuqishëm prej 6.2 shkallësh në Shtetet e Bashkuara

Tërmet i fuqishëm prej 6.2 shkallësh në Shtetet e Bashkuara

Një tërmet i fuqishëm prej 6.2 shkallësh është regjistruar afër brigjeve të Kalifornisë, sipas të dhënave të Vëzgjuesit Gjeologjik të ShBA-së. Tërmeti ndodhi afër Kepit Mendcino, jo larg distriktit Humboldt dhe është ndier deri në San Francisko dhe Chico, shkruan

Read Full Article
Open Balkan, Rama nesër shkon në Beograd

Open Balkan, Rama nesër shkon në Beograd

Kryeministri Edi Rama do të jetë nesër i pranishëm në Beograd për takimet e ardhshme për “Open Balkan” që pritet të zhvillohen me datat 3 dhe 4 nëntor. Zyra e kryeministrit ka konfirmuar për Euronews Albania se nuk ka asnjë

Read Full Article
Albin Kurti takon Zaevin në Shkup: Lufta kundër krimit duhet të jetë e përbashkët

Albin Kurti takon Zaevin në Shkup: Lufta kundër krimit duhet të jetë e përbashkët

Kryeministrat e Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës, zyrtarë të tjertë të lartë të Ballkanit Perëndimor si edhe ekspertë të fushave të ndryshme diskutuan të enjten në Shkup mbi integrimin e rajonit në Bashkimin Evropian. Në takimin e organizuar nga revista

Read Full Article
Përmbytje masive në Gjermani, të paktën 30 të zhdukur

Përmbytje masive në Gjermani, të paktën 30 të zhdukur

Të paktën 30 persona janë zhdukur pas disa përmbytjeve masive në Gjermani, në qytetin perëndimor të Schuld, Rheinland-Pfalz. Vëshrimi i ujërave shkatërroi 6 shtëpi dhe dëmtoi 25 të tjera. Autoritet thanë se reshjet e mëdha të shiut bënë që lumenjtë

Read Full Article
Kerry dhe Putin pajtohen për interesa të përbashkëta rreth ndryshimeve klimatike

Kerry dhe Putin pajtohen për interesa të përbashkëta rreth ndryshimeve klimatike

I dërguari special për klimën i Shteteve të Bashkuara, John Kerry dhe presidenti rus, Vladimir Putin, janë pajtuar në një thirrje telefonike më 14 korrik, se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia, duhet të punojnë së bashku në çështjet klimatike, ka

Read Full Article
Negociatat aderuese: Shpesat e rrejshme për Ballkanin

Negociatat aderuese: Shpesat e rrejshme për Ballkanin

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria për shkak të vetos nga Sofja janë bllokuar para fillimit të negociatave aderuese, Serbia dhe Mali i Zi në vetë negociatat aderuese, ndërsa për Bosnjën dhe Kosovën, perspektiva evropiane është vetëm teori. A janë këto

Read Full Article
Austria ndan edhe një milion vaksina për Ballkanin Perëndimor, përfiton edhe RMV

Austria ndan edhe një milion vaksina për Ballkanin Perëndimor, përfiton edhe RMV

Kancelari austriak, Sebastian Kurz ka njoftuar se vendi i tij do të dhurojë edhe një milion doza të vaksinave AstraZeneca për Ballkanin Perëndimor (Kosova, Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Serbia, Mali i Zi, Maqedonia Veriore). Ai bëri të ditur diçka të

Read Full Article