Shega mund të ndihmojë në përmirësimin e kujtesës

Shega mund të ndihmojë në përmirësimin e kujtesës

Ka disa fakte se shega mund të përmirësojë kujtesën. Një studim i pacientëve kirurgjikë zbuloi se 2 gram ekstrakt shegë parandaluan mungesën e kujtesës pas operacionit. Një tjetër studim në 28 të rritur dhe të moshuarit të cilat ankoheshin nga

Read Full Article
Përfitimet shëndetësore nga spinaqi

Përfitimet shëndetësore nga spinaqi

Spinaqi është një nga perimet e gjelbra më të përdorura në gatime, e cila ka mjaft veti të mira shëndetësore. Është burim i pasur i antioksidanteve dhe ka veçori të shkëlqyeshme antikancerogjene. Spinaqi ka një sasi të madhe të hekurit

Read Full Article
Nëse trupi juaj po përballet me probleme, do të thotë që nuk po pini ujë

Nëse trupi juaj po përballet me probleme, do të thotë që nuk po pini ujë

Dehidratimi provokon dhe agravon disa sëmundje dhe për shkak të pamjaftueshmërisë së ujit në sasi ditore. Uji është thelbësor për funksionimin e duhur të proceseve në trupin tonë, duke ndikuar në qarkullimin e gjakut, rregullimin e temperaturës dhe detoksifikimin e

Read Full Article
Dieta treditore me bizele përshpejton metabolizmin, nxit funksionimin e rregullt të sistemit nervor dhe sistemit tretës

Dieta treditore me bizele përshpejton metabolizmin, nxit funksionimin e rregullt të sistemit nervor dhe sistemit tretës

Bishtajorja e shijshme e pasur me proteina, të cilat janë të ngjashme me albuminat e mishit Thartira folike dhe vitamina B6 e bëjnë bizelen ushqim ideal për peronat të cilët vuajnë nga sëmundjet e eshtrave. Dieta treditore me bizele përshpejton

Read Full Article
Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Deri më tani, kemi dëgjuar dhe besuar në shprehjen popullore: “Një mollë në ditë dhe i thua mjekut ik.” Të gjitha varietetet e mollëve përmbajnë vlera të jashtëzakonshme, por ato jeshilet janë të pasura me proteina, vitamina, minerale dhe mbi

Read Full Article
Turshitë dhe bulmeti, ushqimet për një sistem imunitar të shkëlqyer

Turshitë dhe bulmeti, ushqimet për një sistem imunitar të shkëlqyer

Ushqimet e duhura mund të parandalojnë sëmundjet dhe të përshpejtojnë shërimin prej tyre. Ushqimet e shëndetshme janë të dobishme për një sistem të fortë imunitar që largon viruset pushtuese. Ndonëse mund të duket sikur nuk është në dorën tuaj të

Read Full Article
Lëngjet e panxharit të kuq dhe rrepave, kura për shëndetin

Lëngjet e panxharit të kuq dhe rrepave, kura për shëndetin

Panxhari i kuq dhe rrepat konsiderohen gjerësisht si dy nga perimet që ofrojnë lëngje me vlera madhështore për organizmin. Të dyja këto perime mund të përdoren në sallata dhe në pjata të tjera, por AgroWeb.org ju sjell përfitimet më të

Read Full Article
Vaji i peshkut për shëndetin e fëmijëve

Vaji i peshkut për shëndetin e fëmijëve

Fëmijëria është një nga periudhat më kritike në jetën e njeriut. Pikërisht në këtë kohë, ushqyerja luan një rol thelbësor për shëndetin e njeriut në të ardhmen. Në moshë të re, truri është tërësisht në varësi të ushqimeve. Një prej

Read Full Article
Digjni kaloritë shtesë me këtë ndryshim të vogël

Digjni kaloritë shtesë me këtë ndryshim të vogël

Me ngrohjen e motit, ndoshta do të dëshironi t’i shtoni shëtitje edhe më shumë për të shijuar rrezet e diellit. Por nëse po kërkoni të sfidoni veten herën tjetër kur të bëni një shëtitje jashtë, një ndryshim i thjeshtë jo

Read Full Article
Si ndikon djathi tek niveli i sheqerit në gjak

Si ndikon djathi tek niveli i sheqerit në gjak

Djathi është i pasur me yndyrna dhe kjo mund t’a bëjë atë të duket një ushqim të pashëndetshëm. Ka shumë variacione djathi të cilat për shumë kohë tashmë janë cilësuar si jo shumë të dobishme për trupin. Megjithëse si një

Read Full Article