Back to homepage

Ballkan Botë

Përmbytje masive në Gjermani, të paktën 30 të zhdukur

Përmbytje masive në Gjermani, të paktën 30 të zhdukur

Të paktën 30 persona janë zhdukur pas disa përmbytjeve masive në Gjermani, në qytetin perëndimor të Schuld, Rheinland-Pfalz. Vëshrimi i ujërave shkatërroi 6 shtëpi dhe dëmtoi 25 të tjera. Autoritet thanë se reshjet e mëdha të shiut bënë që lumenjtë

Read Full Article
Kerry dhe Putin pajtohen për interesa të përbashkëta rreth ndryshimeve klimatike

Kerry dhe Putin pajtohen për interesa të përbashkëta rreth ndryshimeve klimatike

I dërguari special për klimën i Shteteve të Bashkuara, John Kerry dhe presidenti rus, Vladimir Putin, janë pajtuar në një thirrje telefonike më 14 korrik, se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia, duhet të punojnë së bashku në çështjet klimatike, ka

Read Full Article
Negociatat aderuese: Shpesat e rrejshme për Ballkanin

Negociatat aderuese: Shpesat e rrejshme për Ballkanin

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria për shkak të vetos nga Sofja janë bllokuar para fillimit të negociatave aderuese, Serbia dhe Mali i Zi në vetë negociatat aderuese, ndërsa për Bosnjën dhe Kosovën, perspektiva evropiane është vetëm teori. A janë këto

Read Full Article
Austria ndan edhe një milion vaksina për Ballkanin Perëndimor, përfiton edhe RMV

Austria ndan edhe një milion vaksina për Ballkanin Perëndimor, përfiton edhe RMV

Kancelari austriak, Sebastian Kurz ka njoftuar se vendi i tij do të dhurojë edhe një milion doza të vaksinave AstraZeneca për Ballkanin Perëndimor (Kosova, Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Serbia, Mali i Zi, Maqedonia Veriore). Ai bëri të ditur diçka të

Read Full Article
53 gradë Celsius, një tjetër valë e të nxehtit ekstrem po përvëlon Amerikën

53 gradë Celsius, një tjetër valë e të nxehtit ekstrem po përvëlon Amerikën

Perëndimi i SHBA’së është goditur nga një tjetër valë e të nxehtit, me termometrin që shënon 53 gradë Celsius. Për pasojë, vendi më i nxehtë në botë, Lugina e Vdekjes, iu afrohet temperaturës më të lartë të regjistruar ndonjëherë. Lugina

Read Full Article
Papa Françesku shtrihet në spital

Papa Françesku shtrihet në spital

Papa Françesku është hospitalizuar në Romë, për një operacion të planifikuar të zorrës së trashë. Kështu ka bërë të ditur Vatikani, megjithatë nuk është zbuluar se kur do bëhet ndërhyrja. Vetëm tri orë më herët, Papa Françesku kishte përshëndetur me

Read Full Article
NATO rikonfirmon forcën e aleancës, denoncon Kinën dhe Rusinë

NATO rikonfirmon forcën e aleancës, denoncon Kinën dhe Rusinë

30 vendet anëtare të NATO-s përfunduan të hënën takimin e nivelit të lartë në Bruksel, duke riafirmuar aleancën ushtarake me një deklaratë të fortë kundër Rusisë dhe në një nivel më të moderuar ndaj Kinës. Të dyja vendet u konsideruan

Read Full Article
Pakistan: Të paktën 30 persona vdesin nga përplasja e dy trenave

Pakistan: Të paktën 30 persona vdesin nga përplasja e dy trenave

Të paktën 30 persona kanë vdekur dhe 60 të tjerë janë plagosur si pasojë e përplasjes së dy trenave në zonën jugore të Pakistanit, kanë thënë zyrtarët. Gul Hassan, zyrtar për hekurudha në qytetin e Karaçit, ka thënë për Radion

Read Full Article
Roli i vaksinës në vdekjen e prezantueses së BBC-së do të hetohet

Roli i vaksinës në vdekjen e prezantueses së BBC-së do të hetohet

Lisa Shaw u bashkua me BBC Radio Newcastle në 2016 dhe kishte shijuar një karrierë të suksesshme në radio komerciale. Një mjek do të shqyrtojë nëse shkaku i vdekjes së prezantueses së BBC Lisa Shaw mund të ketë qenë i

Read Full Article
Mbi 59 mijë të vaksinuar kundër COVID-19 në Kosovë

Mbi 59 mijë të vaksinuar kundër COVID-19 në Kosovë

Në qendrën e vaksinimit në sallën “1 Tetori” në Prishtinë, po vazhdon procesi i vaksinimit të qytetarëve. Në nivel vendi për ditën e sotme janë kryer 1018 vaksinime kundër COVID-19. Koordinatori i qendrës së testimit në sallën “1Tetori”, Niman Bardhi,

Read Full Article