Back to homepage

ART KULTURE

Ndahet nga jeta albanologu Veli Veliu nga Gostivari

Ndahet nga jeta albanologu Veli Veliu nga Gostivari

Në moshën 86 vjeçare ka ndërruar jetë albanologu Veli Veliu me prejardhje nga Llakavica e Gostivarit. I ndjeri ishte i njohur për shumë vepra që dhanë kontribut të madh për albanologjinë, njofton Gostivari Sot Veliu njihet si profesor doktor shkencas

Read Full Article
Në Gostivar do të organizohet Panair i Librit

Në Gostivar do të organizohet Panair i Librit

Lidhja Shqiptare në Botë – Kuvendi për Maqedoninë e Veriut dhe Qendra Mozaik Radstock në Gostivar, organizojnë Panairin e Librit, që do të mbahet në Gostivar nga data 14 – 16 Korrik 2021. Hapja e Panairit dhe promovimet fillojnë nga

Read Full Article
Zylfi Tola vjen para nesh me një libër për veten dhe shokët e tij, ashtu siç vetëm ai mund të vijë!

Zylfi Tola vjen para nesh me një libër për veten dhe shokët e tij, ashtu siç vetëm ai mund të vijë!

Pak ditë më parë u promovua libri  “Rrugëtim mes sfidash” i autorit dhe publicistit të njohur,  Zylfi Tola. Ky libër është shkruar nga autori si ekstrakt i ngjarjeve, përjetimeve, kujtimeve dhe  perceptimeve gjatë shtatë  dekadave të jetës së tij. Nisin

Read Full Article
Romani “Misionari i Kasabasë” i Ismail Arsllanit vjen me një narracion urtësie artistike

Romani “Misionari i Kasabasë” i Ismail Arsllanit vjen me një narracion urtësie artistike

Këtyre ditëve, doli nga shtypi romani me titull “Misionari i Kasabasë”, nga publicisti tetovar, Ismail Arsllani. Libri shtjellon motive historike nga periudha e sundimit të Perandorisë Osmane në Ballkan. Motivi i romanit përqendrohet në zbërthimin e dimensioneve të shumta jetësore,

Read Full Article
Grubi bën me zyra Ansamblin e këngëve dhe valleve shqipe

Grubi bën me zyra Ansamblin e këngëve dhe valleve shqipe

Drejtoria dhe administrata e Ansamblit shtetëror të këngëve dhe valleve popullore shqiptare në Republikën e Maqedonisë së Veriut nga sot edhe zyrtarisht është bërë me objekt, përkatësisht zyra amë. “Ansambli Shtetëror i këngëve e valleve popullore shqiptare në RMV, përveç

Read Full Article
Reshat Ameti emërohet anëtar nderi i Kolegjit “Iliria”

Reshat Ameti emërohet anëtar nderi i Kolegjit “Iliria”

Profesori univesritar dhe piktori i njohur nga Gostivari, Reshat Ameti, zgjidhet anëtar nderi i bordit të Kolegjit “Iliria”. Njoftimi është bërë nga vet kolegji në fjalë. “Kemi nderin që për mirënjohjen më të lartë ANËTAR NDERI TË BORDIT TË KOLEGJIT

Read Full Article
Rikthehet teatri në Durrës

Rikthehet teatri në Durrës

Rikthehet teatri në Durrës. Martesa e Anton Çahov u vu në skenën e amfiteatrit të qytetit ‘Aleksandër Moisiu’ me regji të Driada Dervishit. Komedia u shfaq në mjedis të hapur duke u përshtatur me kushtet e reja të pandemisë së

Read Full Article
U mbajt konferenca “Kënga folklorike – vlerë e trashëgimisë kulturore”

U mbajt konferenca “Kënga folklorike – vlerë e trashëgimisë kulturore”

Në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve-Shkup u mbajt konferenca shkencore me temën boshte “Kënga folklorike – vlerë e trashëgimisë kulturore” në kuadër të aktivitetit të përvitshëm “Java e Trashëgimisë Kulturore”. Në këtë konferencë morën pjesë studiues nga

Read Full Article
Shpallet konkursi për ndarjen e Çmimit kombëtar ,,Ali Vishko” për vitin 2021

Shpallet konkursi për ndarjen e Çmimit kombëtar ,,Ali Vishko” për vitin 2021

SHOQATA PËR KULTURË DHE ART “TRADITA” shpall K O N K U R S për ndarjen e Çmimit kombëtar ,,Ali Vishko” për vitin 2021 Çmimi kombëtar ,,Ali Vishko” jepet në bazë të Statutit të Shoqatës për kulturë dhe art “Tradita”.

Read Full Article
Deklaratat më të bukura të dashurisë në filma

Deklaratat më të bukura të dashurisë në filma

Deklaratat më të bukura të dashurisë janë ato që jetojnë në vetën e parë, por ne kemi përzgjedhur  ato që ne mendojmë se janë më të bukurat të filmave romantikë, që na bëjnë të ëndërrojmë për dashurinë. Nëse këni dëshirë

Read Full Article