Borrell: Institucionet e reja të Kosovës tash mund të fokusohen në reforma dhe procesin e dialogut

Redaksia LOBI
Nga Redaksia LOBI 4 Prill, 2021 21:25

Borrell: Institucionet e reja të Kosovës tash mund të fokusohen në reforma dhe procesin e dialogut

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, ka uruar Vjosa Osmanin për zgjedhjen Presidente e Kosovës.

Ai ka bërë thirrje që institucionet e Kosovës tash të fokusohen në ndërmarrjen e reformave dhe vazhdimin e procesit të dialogut me Serbinë.

“Urime Vjosa Osmanit për zgjedhje Presidente e Kosovës, Vendet e BE-së mbështesin rrugën e Kosovës drejt integrimit evropian”, është shprehur Borrell.

“Me institucionet e reja, Kosova tashmë mund të fokusohet vendosmërisht në reformat e nevojshme dhe dialogun e ndërmjetësuar nga BE”.

Redaksia LOBI
Nga Redaksia LOBI 4 Prill, 2021 21:25