4 përfitime që do të merrni nga uji me kripë

Redaksia LOBI
Nga Redaksia LOBI 19 Prill, 2021 21:53

4 përfitime që do të merrni nga uji me kripë

Kripa është një ndër përbërësit themelor në kuzhinë. Jo vetëm që i shton shijë ushqimit por gjithashtu ndihmon në zgjidhjen e shumë qëllimeve të tjera. Ndihmon për të rregulluar nivelin e sheqerit në gjak, humbjen e peshës por gjithashtu dhe siguron shumë përfitime për lëkurën dhe flokët.

Ndihmon për të zvogëluar aknet

Karakteristikat shëruese të ujit të kripur ndihmojnë në zvogëlimin e shumë problemeve që lidhen me lëkurën. Nëse shqetësoheni për puçrrat tuaja, atëherë duhet të shtoni pak kripe deti në një filxhan ujë. Vendoseni këtë përzierje në fytyrën tuaj duke përdorur një pambuk. Lëreni të thahet dhe më pas lajeni fytyrën.

Shtreson lëkurën

Për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës, shtresimi është i domosdoshëm. Bëni një pastë të trashë me kripë dhe ujë. Mbani sasinë e kripës më shumë se ujin. Tani masazhojeni këtë pastë butësisht në fytyrë.

Shëron plagët

Kripa ka veti anti-inflamatore të cilat ndihmojnë në shërimin e plagëve të lëkurës. Larja me ujë të kripur ndihmon në shkatërrimin e baktereve dhe gjithashtu ndihmon në shërimin e plagëve.

Ndihmon për të mbajtur shkëlqimin e lëkurës

Duhet një kujdes i duhur për lëkurën për ta mbajtur atë me shkëlqim dhe të shëndetshme. Për këtë, pini një gotë ujë me kripë çdo ditë pasi detoksifikon trupin dhe zvogëlon inflamacionin. 

Redaksia LOBI
Nga Redaksia LOBI 19 Prill, 2021 21:53