​Presidenti i Tanzanisë vdes nga Coronavirusi

Redaksia LOBI
Nga Redaksia LOBI 17 Mars, 2021 21:59

​Presidenti i Tanzanisë vdes nga Coronavirusi

Presidenti i Tanzanisë John Magufuli ka vdekur si rezultat i një infeksioni koronavirus në moshën 61-vjeç.

Ky informacion u konfirmua nga nënkryetari i atij vendi. Magufuli i bëri thirrje popullsisë që të luftojë kundër koronavirusit dhe refuzoi të porosiste ndonjë vaksinë.

“Jini të qetë, presidenti juaj është këtu, me shëndet të mirë, për hir të kësaj,” tha kryeministri Qasim Madjaliva në fillim të kësaj jave.

Për disa ditë, është spekuluar se presidenti Magufuli vuan nga koronavirusi dhe se ai është në spitalin në Kenia, siç i tha BBC më herët udhëheqësi i opozitës Tundu Lisa, duke cituar burime të besueshme.

Magufuli ishte infektuar me virusin korona dhe ai gjithashtu kishte një sulm në zemër. Sidoqoftë, Madjaliva pretendon të kundërtën.

“Ai [presidenti Magufuli] ka shumë përgjegjësi. Ai është atje (në kabinet) tani dhe po kalon nëpër dokumente të ndryshme,” tha Madjaliva.

Qeveria e Tanzanisë është akuzuar për minimizimin e ndikimit të virusit korona në vendin e Afrikës Lindore.

Magufuli, i cili nuk është parë në publik për 11 ditë, është përballur me kritika për mënyrën se si ai u përball me pandeminë globale.

Vendi i Afrikës Lindore nuk ka publikuar raste të koronavirusit që nga maji dhe refuzon të sigurojë vaksina.

Në fillim të këtij muaji, në funeralin e bashkëpunëtorit të tij të ngushtë, Magufuli tha se Tanzania mposhti COVID-19 vitin e kaluar dhe se do të fitojë përsëri këtë vit.

Bashkëpunëtori vdiq disa orë pasi nënkryetari i ishujve gjysmë-autonome të Zanzibar, i cili po trajtohej për COVID-19.

Redaksia LOBI
Nga Redaksia LOBI 17 Mars, 2021 21:59